Laboratorio de ondas
Z czasem jednak wspomagany przez pieniądze od miast Związku Pruskiego król mógł stworzyć sprawną zaciężną armię. Polskie wojska zaczęły odnosić coraz większe sukcesy (bitwa pod Świecinem 1462 r., bitwa na Zalewie Wiślanym 1463 r.)
W wyniku zdecydowanej przewagi, jaką Polacy zdobyli w końcowej fazie wojny pokój toruński zawarty w 1466 roku był dla Polaków korzystny, jednak nie do końca odzwierciedlał ogrom zwycięstwa. Do Polski wracało pomorze gdańskie, ziemia chełmińska wraz z Toruniem, duża część Warmii, oraz stolica Zakonu, Malbork (tereny te zwane były Prusami Królewskimi). Państwo Zakonne (zwane Prusami Książęcymi) zostało więc znacznie okrojone, jego stolica została przeniesiona do Królewca, natomiast władca musiał składać hołd lenny królowi Polski.
STOSUNKI POLSKO – LITEWSKIE
Unia w Krewie - podpisana 14 sierpnia 1385 roku między Królestwem Polskim a Wielkim Księstwem Litewskim w jednym z miast Litwy - w Krewie, była to unia personalna łącząca oba państwa za pośrednictwem wspólnego władcy, którym był Władysław Jagiełło.
Przyczyny zawarcia unii w Krewie
- szukanie dróg gwarantujących dalszy rozwój Polski i Litwy,
- obustronne zabezpieczenie przed zagrożeniem ze strony Zakonu Krzyżackiego,
- interesy Kościoła katolickiego, który dążył do poszerzenia obszaru wpływów o nowe pogańskie tereny Litwy,
- chrystianizacja była szansą dla